طراحی و نصب اطفاء حریق FM200

اطفاء گازی

اطفا حریق FM200 یک انتخاب مناسب برای حفاظت غیرآبی آتش می‌باشد. مشتریان FM200 از میان کاسب‌ها، دولتی‌ها، دانشگاه‌ها، بیمارستان‌ها و موزه‌ها در سراسر دنیا با دارایی‌های ارزشمند می‌باشند که در برابر آتش محافظت می‌شوند. بیش از ۱۰۰۰۰۰ سیستم گازی FM200 در بیش از ۷۰ کشور دنیا نصب شده است. از ۵۰۰ کمپانی بزرگ تا موزه‌های هنری کوچک با سیستم اطفاء گازی FM200 تجهیز شده‌اند. اطفاحریق FM200، سریع، موثر و ایمن در برابر آتش است.

 • اطفا حریق FM200 چیست؟

گاز FM200 به HFC227ea نیز شناخته می‌شود. FM200 سیستم اطفاءحریق ضدآب است که در ۱۰ ثانیه تخلیه شده و بلافاصله آتش را مهار می‌کند.

 • آیا گاز FM200 ایمن است؟

اطفاءحریق FM200 به عنوان یک ماده فعال از اهمیت بالایی برخوردار است که می‌توان گفت گاز FM200 به مقدار زیادی برای فضاهای اشغال شده با طراحی صحیح اطفاءحریق ایمن است.

 • گازFM200 چگونه کار می‌کند؟

در برخی جاها گفته می‌شود که گاز FM200 با کاهش اکسیژن، آتش را مهار می‌کند؛ در صورتی که حقیقت ندارد. FM200 یک گاز اطفاء حریق سنتزی/شیمیایی است و آتش را با خارج کردن رادیکال‌های آزاد یا عناصر گرمایی مهار می‌کند.

 • مزیت‌های اطفاء حریق‌ FM200 چیست؟

مزیت عمده اطفاء حریق گاز FM200 این است که مقدار کمی از گاز برای مهار آتش لازم است. این بدان معناست که سیلندرهای کمتر و بنابراین فضای اشغال شده کمتری برای ذخیره سیلندرهای گاز FM200 لازم است. مهار آتش توسط اطفاء حریق FM200 برای یک احتراق معمولی، الکتریکی و مایعات قابل اشتعال قبل از اینکه باعث خسارات چشمگیری شود در ۱۰ثانیه یا حتی کمتر به انجام می‌رسد. FM200 به سرعت آتش را مهار می‌کند و این باعث خرابی کمتر و هزینه تعمیرات کمتری است. همانند سیستم‌های اطفاء حریق دیگر، گاز FM200 با یک حاشیه ایمنی بیشتری برای مردم طراحی شده‌است. پرکردن گاز FM200 ساده می‌باشد که بدین معنیست زمان کمتر و مزاحمت کمتری دارد اما به دلیل وارداتی بودن محصول هزینه بالایی دارد. اطفاء حریق FM200 به عنوان یک عامل پاک طبقه‌بندی می‌شود که استفاده آن در محیط‌هایی که افراد در آن مستقر هستند، سمی نبوده و هیچگونه اثر نامطلوبی بر افراد و تجهیزات اداری بر جای نمی‌گذارد. ایمنی زیستی گاز FM200 بیش از دهه‌ها آزمایش ثابت شده‌است و توسط تعداد زیادی محققان علمی معتبر گشته‌است. استفاده از گاز FM200 همچنین برای محیط‌ زیست سودمند بوده و تاثیر بسیار کوچکی بر روابط زیستی دارد که این موضوع نسبت به فجایعی که آتش برجای می‌گذارد بسیار ناچیز است.

برخلاف استفاده از گاز هالون که آسیب‌های عمده‌ای به لایه اوزون وارد می‌کند، گاز FM200 دارای استاندارد NFPA2001 می‌باشد که از نظر خواص فیزیکی و شیمیایی به عنوان اطفاء حریق کاربرد دارد.

گاز FM200 هادی الکتریسیته نیست و همچنین اثر خورندگی برروی فلزات و تجهیزات الکترونیکی ندارد. ضمناً گاز FM200 روی حریق‌های A,B,C,D,K به خوبی عمل می‌کند.

گاز FM200 این قابلیت را دارد که به سادگی در تمامی منافذ و شکاف‌های دستگاه نفوذ کرده و باعث اطفای آتش می‌شود. همچنین گاز FM200 ترکیبات به جا مانده از سوختن موادی مانند PVC را به حداقل می‌رساند.

اطفاء fm200

نحوه عملکرد اطفاء حریق FM200

گاز FM200 به صورت مایع در داخل سیلندرهای تحت فشار ذخیره می‌شود. در هنگام تخلیه گاز FM200 مایع از میان شبکه لوله به محیط روان می‌شود تا جایی که تبخیر شود. مقدار گازی که از هر نازل تخلیه می‌شود به صورت دقیقی محاسبه شده تا مقدار مناسبی از گاز FM200 در هر ناحیه را پیدا کند.

اسپرینکلر آبی سیستم اطفا حریق برای حفاظت از آتش به شکل موثر برای ساختمان‌ها و سازه‌ها پیشنهاد می‌شود. اسپرینکلرهای آبی برای کنترل آتش، محدودیت پخش آتش و نگه داشتن آتش در محل شروع آن در مدت طولانی تا زمانی که آتش‌نشان‌ها، آتش را خاموش کنند و قبل از اینکه تخریب ساختمان اتفاق بیافتد، طراحی شده‌اند. متاسفانه، آب کامپیوترها، لوازم الکترونیک، کارهای هنری و خیلی از چیزهایی که شما می‌خواهید از آنها محافظت کنید را خراب می‌کند. در مقایسه، یک سیستم گاز اطفاء حریق FM200 از دارایی‌های حیاتی و غیرقابل تعویض در برابر آتش محافظت می‌کند. سیستم اطفاء حریق FM200 طوری طراحی شده است که آتش را در مراحل اولیه تشخیص داده و آن را خاموش می‌کند، قبل از اینکه اتفاق ناگواری رخ دهد.

اطفاء حریق FM200 برای چه مکان‌هایی مناسب است ؟

اطفاء گازی

اگر با این سوال مواجه هستید که چگونه می‌توان فهمید که سیستم گازی اطفاء حریق FM200 برای کار شما مناسب است یا خیر؛ در جواب باید بگوییم که اگر شما با یک سوخت قابل اشتعال سروکار دارید، یا در محل کار شما لوازم الکتریکی وجود دارد، یا از مایع قابل اشتعال استفاده می‌کنید، گاز FM200 بهترین گزینه برای شماست. دارایی‌های با ارزشتان که محافظت از آنها را خواستار هستید، توسط سیستم گازی اطفاء حریق FM200 انجام می‌شود. اما جاهایی که سیستم اطفا حریق گازی FM200 در آن کاربرد ندارد عبارتند از: قسمت‌هایی که شامل مواد شیمیایی هستند که خودشان قادر به تولید اکسیژن می‌باشند؛ حتی در غیاب هوا، مانند باروت، نیترات سلولز و یا ترکیباتی که اصلا ثبات ندارند و به خودی خود آتش می‌گیرند مانند هیدرازین (سوخت جت) و بسیاری از پراکسیدها. دیگر مورد وسایل پردازشی یا نواحی که از پودر خالص فلزات استفاده می‌کنند. آتش توسط فلزات فعال مانند لیتیوم، سدیم، پتاسیم، منیزیم، تیتانیوم، زیرکونیم، هیدرات فزات و عناصر رادیواکتیو مانند اورانیوم و پلوتونیم که به یک استراتژی آتش گرفتگی متفاوت نیاز دارند شعله‌ور می‌شود.

اطفاء حریق گازی FM200 هادی الکتریسیته نیست و برای کلاس C (تجهیزات الکتریکی) مناسب است. یک تست از سیستم گازی اطفا FM200 نشان داد که توانایی گاز FM200 برای سرکوب کلاس C چشمگیر است که این تست با آتش‌سوزی کابل برقی انجام شد.

سیلندرهای اطفاء حریق FM200 بسته به درخواست مشتری ممکن است داخل یا خارج از فضای محافظت شده قرار بگیرند. تمامی استانداردها اجازه حضور سیلندرهای گاز FM200 را هم در داخل و هم در خارج از محوطه می‌دهد. بهتر این است که سیلندرهای FM200 را نزدیک به محل حفاظت شده نگه‌داری کنیم.

فضای مورد نیاز برای نصب کپسول FM200

مورد دیگری که در مورد سیستم گازی اطفاء حریق FM200 وجود دارد این است که هیچ محدودیتی در ارتفاع مکانی که در آن سیستم اطفاء گاز FM200 عمل می‌کند، وجود ندارد. در واقع اگر ارتفاع از کف ۳ متر باشد، به خوبی می‌تواند تحت پوشش گاز FM200 قرار بگیرد. هر سازنده یک فهرست سیستم را برای حداکثر ارتفاع نازل نگهداری می‌کند. اتاق‌هایی با بیش از این ارتفاع به صورت موثر از چندین لایه نازل محافظت می‌شوند که هر لایه نازل با محدودیت ارتفاع باقی می‌ماند.

FM200 یک گاز است و گاز می‌تواند به طور آزادانه به هر جایی که باد آن را ببرد، حرکت کند. موضوعی که اطفاء FM200 را بسیار موثر تلقی کرده‌است، این است که این گاز می‌تواند به داخل و اطراف ساختارهای تودرتو و پیچیده نفوذ کند و آتش را از عمیق‌ترین نقاط پیدا و خاموش کند. با این‌حال گاز FM200 می‌تواند به راحتی به فضای بیرونی نشت کند. به طور کلی پیشنهاد می‌شود که درب‌ها و محل‌های ورودی، قبل از تخلیه گاز FM200 بسته شوند. برای یکپارچه کردن فضای اتاق، یک تست یکپارچگی اتاق با یک فن انجام می‌دهیم. با بستن تمام ورودی‌ها، فن یک فشار مثبت و منفی را به فضا اعمال می‌کند و حجم انباشته کلی از ورودی‌ها محاسبه می‌شود. استفاده از این داده‌ها به ما این اجازه را می‌دهد تا زمان ماندگاری را برای غلظت FM200 استخراج کنیم.

FM200 با مواد شیمیایی، آب یا بخار، مصنوعات حساس و از همه مهمتر با بدن انسان وارد واکنش نمی‌شود. به همین دلیل است که برای استفاده در داروهای ضد انعقاد تزریقی برای درمان آسم انتخاب شده است. گاز FM200 نه فعال است و نه خورنده و کارایی این گاز بیشتر از ۲ دهه اثبات شده‌است.

مکان fm200

تجهیزات اطفاء حریق FM200

سیستم گازی اطفا حریق FM200 شامل اجزاء زیر و لوازم جانبی مرتبط می‌باشد:

 • محفظه‌های ذخیره FM200

محفظه‌های ذخیره سازی FM200 شامل گروهی از سیلندرها است که حاوی عامل شیمیایی FM-200 است و این گروه سیلندرها با بست‌های مخصوص و ایمن در محل نگهداری می‌شوند.

 • قطعات توزیع اطفاء FM200

اجزای توزیع شامل نازل‌های تخلیه می‌باشد که به سیستم لوله‌های مربوطه متصل است که این سیستم نازل گاز FM200 را به گروه سیلندرها متصل می‌کند.

 • اجزای Trim

قطعات Trim نصب سیستم گازی FM200 را کامل می‌کند و شامل وسایل اتصالی، فشارسنج، سوئیچ کنترل فشار پایین، سوپاپ شیر برقی و سوپاپ دستی می‌باشد.

 • اجزای قطعات ابزاری اطفا حریق fm200

قطعات ابزاری شامل  اجرام سوپاپ‌های شیر پنوماتیک، شیر بررسی، شیر تهویه، سوپاپ شلنگ و اتصالات مورد نیاز برای چندین قطعات ابزاری سیلندر است.

 • اجزای تکمیلی اطفاء fm200

اجزای تکمیلی سیستم گازی اطفاء حریق FM200 عبارتند از سوئیچ فشار تخلیه و سوپاپ چک چند منظوره. اینها هسته تجهیزات تکمیلی هستند یا به عبارت دیگر پیکربندی چند سیلندر خاص را تکمیل می‌کنند.

 • دستگاه کنترل پنل اطفاء fm200

این دستگاه وضعیت دستگاه‌های الکتریکی، آشکارسازها، دستگاه‌های هشدار، فشار سیلندر و هرگونه ایستگاه قطع و وصل دستی را نظارت می‌کند. به منظور کنترل عملکرد در سیستم گازی اطفاء FM200، تمام دستگاه‌های الکترونیکی و الکتریکی باید به کنترل پنل متصل شوند.

 • دستگاه‌ها تشخیص هشدار سریع و آلارم

دستگاه‌های تشخیص هشدار سریع با ایستگاه‌های قطع و وصل دستی همراه هستند تا کارایی سیستم را به حداکثر مقدار خود برسانند درحالی که دستگاه‌های هشداری شنیداری و دیداری، کارکنان را از شرایط هشدار آگاه می‌کنند.

اطفاء گازی

چرا اطفاء حریق fm200 بیشتر از هالون استفاده می‌شود؟

بحث مقایسه‌ای گاز هالون و fm200 در بین کارشناسان ادامه دارد. یک بار شخصی از کارشناسان پرسید: چگونه هالون را با اطفاء حریق fm200 مقایسه می‌کنید، در حالی که گاز هالون کاملا غیرقانونی است؟

این درست است که گاز هالون به دلیل غیرقانونی بودن دیگر مورد استفاده قرار نگرفته‌است اما مردم هنوز در مورد موثر بودن اطفاء حریق fm200 سوال می‌پرسند.

ترکیبات هالون یا شامل کلرین‌‌ها یا برمین‌ها می‌باشند که هر دو عنصر باعث از بین رفتن لایه اوزون می‌شود ولی جایگزین‌هایی مانند fm200 حاوی این عناصر نیستند. از این رو اطفاء حریق fm200 برای لایه اوزون ایمن است و شامل پروسه از بین بردن لایه اوزون نمی‌شود. بنابراین، در هنگام شروع کار، اطفاء حریق fm200 از دیگر سیستم‌ها ایمن‌تر است. گاز fm200 تنها لایه محافط زمین را تخریب نمی‌کند.

موضوع دیگری که مورد توجه دوست‌داران محیط‌زیست می‌باشد، فاکتور گرم‌شدن کره‌زمین است. این فاکتوری است که به شدت مورد بحث است و هرگز به طور کامل در سیاست مورد قبول واقع نشده‌است.

در پروتکل کیوتو که حاوی اطلاعاتی در مورد گرم شدن کره‌زمین است، به بعضی موارد اشاره کرده است:

 • به FM200 و دیگر HCL ها اشاره شده‌است اما این گازها به وسیله تولید تنظیم نمی‌شوند.
 • ایالت متحده آمریکا قصد امضا کردن پروتکل کیوتو را ندارد.
 • حتی اگر کشورهای اروپایی این پروتکل را امضا کنند، این به صورت کامل پاینده نیست.

از زمانی که اطفاء حریق FM200 در سیلندرهای تکی محفوظ شده‌است، ممکن است که مقدار گاز موجود در آن دیده شود. مهم است که گاز FM200 را در بیشترین مقدار، در سیلندر محافظت کنیم و دانستن سطح گاز درون سیلندر نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. این موضوع که بعد از مصرف اطفاء حریق FM200 یک یادداشت برای آن بگذاریم بسیار حائز اهمیت است، زیرا اندازه‌گیری جدید به کاربر اطلاع می‌دهد که تصمیم بگیرد یک سیلندر جدید جایگزین کند یا از همان سیلندر قبلی استفاده کند.

اطفاء حریق FM200 سریع‌ترین راه‌کار موجود مهار آتش می‌باشد. هنگامی که آتش توسط اطفاء حریق FM200 به سرعت خاموش شود، خرابی کمتر، هزینه تعمیر کمتر و امنیت زیاد برای مردم به ارمغان خواهد‌آورد. در مکان‌هایی که دارای بیمه هستند، اطفاء حریق FM200 انتخابی ارجح است. عامل FM200 در سیلندرهایی به صورت مایع ذخیره می‌شوند که با نیتروژن تحت فشار قرارمی‌گیرند و مقدار زیادی از فضا را ذخیره می‌کنند. در واقع، برای مقدار مساوی از حفاظت کننده‌ها، اطفاء حریق FM200 هفت بار کمتر از دیگر سیستم‌ها مانند CO2 و گازهای بی‌اثر، فضا را اشغال می‌کند.

آسا

به سامانه خدمات اعلام حریق و اطفاء حریق آسا خوش آمدید

هم اکنون میتوانید جهت اخذ مشاوره به صورت رایگان در تمامی زمینه های خدمات آتش نشانی به صورت مستقیم با کارشناسان مجموعه از طریق شماره زیر تماس حاصل فرمایید

تماس

مشاوره رایگان