معرفی تجهیزات اعلام حریق

تجهیزات اعلام حریق به طور کلی شامل قسمت های ذیل میشود :

  1. کنترل پنل سیستم اعلام حریق آدرس‌پذیر آنالوگ
  2. کنترل‌پنل سیستم اعلام حریق متعارف
  3. دتکتورهای متعارف
  4. شستی اعلام حریق متعارف
  5. آژیرها و رابط‌ها برای پنل سیستم اعلام حریق

1- کنترل پنل سیستم اعلام حریق آدرس‌پذیر آنالوگ

رنج پنل‌های اعلام حریق آدرس‌پذیر آنالوگ شامل پنل‌های C-Tec, Advanced, Morley IAS, Kentec, Fike, Rafiki SMS و Gent می‌باشد. پنل‌های اعلام حریق یک رنج وسیعی از آشکارسازهای آدرس‌پذیر آنالوگ را که در محل ایمنی نصب شده‌اند در برمی‌گیرد. پنل‌های آدرس‌پذیر اعلام حریق آنالوگ در سایزهای متفاوت موجود است که در سایزهای سازه‌های متفاوت استفاده می‌شود؛ از کوچکترین اداره‌ها تا بزرگترین ساختمان‌ها.

کنترل پانل

2- دتکتور آدرس‌پذیر آنالوگ، شستی اعلام حریق، آژیرها و رابط‌ها

دتکتور آدرس‌پذیر آنالوگ، شستی اعلام حریق، آژیر اعلام حریق و رابط‌ها برای پنل سیستم اعلام حریق ایده‌آل هستند. محدوده تحت حفاظت از دتکتورها و پایه‌های اعلام حریق آدرس‌پذیر آنالوگ، کنترل‌پنل‌های اعلام حریق آدرس‌پذیر آنالوگ را نیز دربرمی‌گیرد. این دتکتورهای آدرس‌پذیر به هر دستگاه اجازه می‌دهند تا یک آدرس مختص به خود را داشته باشند که به پیدا کردن محل قرارگیری آنها در یک سیستم اعلام حریق کمک می‌کند. دتکتورها همچنین سطوح آنالوگ را کنترل می‌کنند و می‌توانند اعلام هشدار اولیه را ارائه دهند. این موضوع در قطع کردن هشدارهای غلط در سیستم اعلام حریق آدرس‌پذیر آنالوگ به شدت مفید است.

اعلام حریق

3- کنترل‌پنل سیستم اعلام حریق متعارف

این کنترل‌پنل‌ها برای ساختمان‌های کوچک تا متوسط مناسب می‌باشد. این کنترل پنل‌ها در سایزهای ۲ و ۴ و ۸ زون هستند. کنترل پنل‌های متفاوتی مانند C-Tec, Kentec, Gent, Notifier, Haes, Morley و Ziton در بازار جهانی وجود دارد. این کنترل پنل‌ها نیز برای استفاده با رنج گسترده‌ای از دتکتورها، شستی‌ها، آژیرها و چراغ‌ها طراحی شده‎‌اند. علاوه بر این کنترل پنل دستگاه دیگری به نام پنل تکرار کننده موجود است. این پنل تکرار کننده طوری طراحی شده که اطلاعات را از دستگاه کنترل پنل مرکزی تکرار کند و سیستم اعلام حریق را از قسمت‌‌های متفاوت کنترل کند.

کنترل پانل

4- دتکتورهای متعارف

این دتکتورها برای استفاده روی سیستم اعلام حریق BS5839 مناسب هستند. رنج فراگیری از دتکتورهای متعارف دود نوری، دتکتورهای گرمایی و دتکتورهای مولتی در بازار موجود است. فعالیت هر دتکتور دودی، یک سیگنال را به کنترل پنل سیستم اعلام حریق متعارف می‌فرستد تا آژیرها را فعال کند. هر دتکتور اعلام حریق متعارف در محدوده حفاظتی با یک LED ترکیب شده‌است. وقتی آشکارساز دود یا گرما را تشخیص می‌دهد این LED روشن می‌شود تا به پیدا کردن مکان مرجع کمک کند.

دتکتور

5- شستی متعارف اعلام حریق

همچنین شستی‌های متعارف در انواع مختلفی به بازار عرضه می‌شوند. این شستی‌ها همانند دتکتورها با سیم‌کشی به کنترل پنل متصل می‌شوند.

شستی

هم اکنون می توانید جهت سفارش تجهیزات اعلام حریق و یا استعلام قیمت تجهیزات اعلام حریق از طریق شماره تماس ۰۲۱۲۶۷۱۱۱۲۵ با بخش فروش

 

تجهیزات اعلام حریق تماس حاصل فرمایید و یا از طریق فروشگاه تجهیزات اعلام حریق آراد ساختمان سفارشات خود را ثبت و جهت اخذ پیش فاکتور ارسال فرمایید .

سوالات متداول درباره تجهیزات اعلام حریق و سیستم اعلام حریق

چرا در طراحی ساختمان سیستم اعلام حریق باید در نظر گرفته شود؟

برای به حداقل رساندن خطرات ناشی از آتش سوزی و ایجاد زمینه ی اقدامات ایمنی باید سیستمی طراحی کرد که وجود حریق یا آتش سوزی را در همان لحظه ی اول اعلام کند.

سیستم اعلام حریق چگونه کار می کند؟

این سیستم در همان لحظات اولیه حریق باید محل آن را شناسایی و مراتب را به یک مرکز کنترل ارسال نموده و نیز توسط آژیر اعلام حریق را به ساکنین اعلام نماید و نیز به وسیله ی تلفن به مرکز آتش نشانی خبر دهد.

شستی ها در دستگاه اعلام حریق چه کار بردی دارند؟

شستی ها به دو صورت موجودند یا به صورت شستی معمولی که با فشار به آن کنتاکت ها باز یا بسته می شوند یا به صورت شستی های شیشه دار که شامل یک جعبه ی کوچک قرمز رنگ که درون آن یک میکرو سوئیچ و جلوی آن درب شیشه ای است. با وارد شدن یک ضربه ی کوچک به شیشه، شیشه شکسته و اهرم میکرو سوئیچ آزاد و کنتاکت عمل می کند.

منظور از فالت یا خرابی در سیستم اعلام حریق چیست؟

مرکز کنترل کلیه ی عیب های ناشی از قطع مدار، قطع برق، ضعیف بودن باتری، سوختن فیوز، خرابی دتکتور را با روشن شدن لامپ و آلارم صوتی کوچک اعلام می کند.

سیستم اعلام حریق انفرادی چیست؟

سیستم اعلام حریق انفرادی وقوع آتش را در محل آن حس کرده و در همان محل با لامپ چشمک زن و صدای آژیر اعلام می کند

منظور از فالت تغذیه در سیستم اعلام حریق چیست؟

در صورت خرابی باتری ها یا نیاز آنها به شارژ، نشانگر مربوط به فالت تغذیه بر روی پانل مرکزی روشن می شود .

در سیستم اعلام حریق مقاومتهای نصب شده در انتهای ترمینالها چه نقشی دارند؟

برای تفکیک آلارم خرابی از آلارم حریق حتما بایستی در موارد لازم از مقاومتهای کربنی استفاده کرد.

منظور از سیستم اعلام حریق مرکزی چیست؟

در این نوع از سیستم اعلام حریق، قسمتهایی از ساختمان جهت نصب دتکتور ها و شستی ها در نظر گرفته می شود و سیستم اصلی در یک محل مشخص و کاملا در دسترس نصب می شود به طوری که در صورت وقوع آتش سوزی در محل یکی از دتکتورها سیستم اعلام حریق به صدا در آمده و محل آن را با استفاده با یک لامپ روشن بر روی دستگاه مرکزی اعلام می کند و همچنین یک چراغ چشمک زن بر روی سر درب محل وقوع آتش افراد را از محل آتش مطلع می سازد.

محل نصب شاسی های اعلام حریق در کجاست؟

در راه خروجی ساختمان بخصوص در راه پله ها، پا گرد ها درب خروجی با حداکثر فاصله ی سی متر از هر نقطه، در ساختمان و در محل های پر خطر کمتر از سی متر نصب می شود به طور طبیعی بایستی ۴/۱ بالاتر از سطح زمین و در معرض دید و در دسترس نصب شود.

مشخصات باتری های اعلام حریق چیست و چگونه نصب می شود؟

معمولا دو عدد باتری ۱۲ ولت مستقیم، ۶/۲ آمپر ساعت، به صورت سری متصل می شوند و از جنس باتری خشک می باشد. برای بیشتر از دو زون باید از باتری ۷ آمپر ساعت استفاده کرد

سوالات خود را درباره تجهیزات اعلام حریق و سیستم اعلام حریق با ما در میان بگذارید...

افزودن یک دیدگاه

لطفا تمامی فیلدها را کامل کنید *

آسا

به سامانه خدمات اعلام حریق و اطفاء حریق آسا خوش آمدید

هم اکنون میتوانید جهت اخذ مشاوره به صورت رایگان در تمامی زمینه های خدمات آتش نشانی به صورت مستقیم با کارشناسان مجموعه از طریق شماره زیر تماس حاصل فرمایید

تماس

مشاوره رایگان