اسپرینکلر

اسپرینکلر

یک سیستم اسپرینکلر از اجزای فعال و ساده اما کلیدی ساخته شده که برای حفاظت از ساختمان‌های مسکونی و تجاری در برابر آتش مورد استفاده قرار می‌گیرد. سیستم اسپرینکلر که به سقف یا به دیوار نصب می‌شود، شامل مخزن آب، سیستم لوله‌ای پخش آب و سر اسپرینکلر می‌باشد. وقتی آتش رخ می‌دهد، اسپرینکلر به طور اتوماتیک آب را تخلیه می‌کند. (اسپرینکلرها از طریق دود فعال نمی‌شوند). اسپرینکلر از هر دو سیستم تشخیص حریق و اطفاء حریق، آتش را کنترل و یا خاموش می‌کند.

انواع اسپرینکلر

در اینجا ۴ نوع اصلی از سیستم اسپرینکلر وجود دارد:

  • سیستم اسپرینکلر تر
  • سیستم اسپرینکلر خشک
  • سیستم اسپرینکلر سیلابی
  • سیستم اسپرینکلر پیش عملگر

سیستم اسپرینکلر تر:

در این سیستم که نوع معمولی در ساختمان‌های مسکونی می‌باشد، آب سرد تحت فشار در لوله‌ها ذخیره می‌شود و هنگامی که دما به سطح از پیش تعیین شده‌ای برسد، آب از طریق سر اسپرینکلر بلافاصله آزاد می‌شود.

سیستم اسپرینکلر خشک:

در این نوع سیستم که زمان بیشتری برای فعال کردن آن به طول می‌انجامد، در ساختمان‌هایی که بدون مستاجر و سرد هستند (جایی که لوله‌ها امکان یخ زدگی و انفجار را دارند) استفاده می‌شوند. گاز نیتروژن یا هوای فشرده شده، در داخل لوله‌هایی ذخیره می‌شود که به منبع آب ذخیره متصل است. با فعال شدن به وسیله آتش، هوا از داخل لوله‌ها نشت می‌کند و باعث می‌شود آب، از میان لوله‌ها به سر اسپرینکلر جریان پیدا کند.

سیستم اسپرینکلر سیلابی:

این سیستم معمولا در جاهایی مانند انبارها و ساختمان‌های بلند که سرعت تخریب در اثر آتش موضوع عمده است، مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این سیستم، نازل همیشه باز است. این سیستم توسط یک آلارم فعال می‌شود که دریچه آزاد آب را باز می‌کند.

سیستم اسپرینکلر پیش عملگر:

این سیستم ترکیبی از سیستم لوله‌ای خشک و تر می‌باشد که به طور عمده در ناحیه‌هایی که ریسک خرابی با آب بالا است استفاده می‌شود. آب در لوله‌ها ذخیره نمی‌شود تا زمانی که آتش تشخیص داده شود و در آن هنگام آب به سر اسپرینکلر آزاد می‌شود. زمان پاسخ به همان میزان سرعت پاسخ استاندارد در سیستم اسپرینکلر لوله‌ای تر می‌باشد.

سیستم اسپرینکلر اتوماتیک همچنین در فضاهای بزرگ مانند شرکت‌ها و مراکز خرید در دسترس و موثر است.

انواع سر اسپرینکلر:

یک سر اسپرینکلر یکی از اجزای سیستم اسپرینکلر می‌باشد که به هنگام تشخیص آتش، آب از آن تخلیه می‌شود که به شکل‌های مختلفی موجود است. هر سر اسپرینکلر حاوی یک مکانیزم فعال است که باز می‌شود و آب را به سمت آتش آزاد می‌کند.

اسپرینکلر بالازن یا پایین‌زن همه آب را به سمت پایین می‌پاشد و برای اتاق‌هایی با سقف بلند مناسب است.

اسپرینکلر دیوارزن به بالاترین قسمت دیوار نصب می‌شود. اینها معمولا فضای گسترده‌تری را تحت پوشش قرار می‌دهند.

پلاگین کنار سر اسپرینکلر که آب را در پشت دریچه نگه می‌دارد ممکن است که از فلز چوب، ترکیبی از بیسموت، سرب، قلع و کادمیوم که در دمای نسبتا کمی ذوب شده‌اند، باشد یا یک حباب شیشه‌ای کوچک حاوی یک مایع مبتنی بر گلیسیرین که وقتی که گرم می‌شود، منبسط شده و می‌شکند و آب را آزاد می‌کند.

هر اسپرینکلر به صورت مستقل فعالیت می‌کند. تنها اسپرینکلرهایی که بالای آتش قرار دارند، عمل کرده و فشار آب را روی آتش افزایش داده و تخریب آتش و آب را در ساختمان کاهش می‌دهند. اسپرینکلرها نسبت به شلنگ‌های آتش‌نشانی از آب کمتری استفاده می‌کنند.

اسپرینکلر اطفا حریق
طراحی سیستم اسپرینکلر

طراحی سیستم اسپرینکلر

یک سیستم اسپرینکلر، شبکه‌ای از لوله‌های یکپارچه‌ای است که مطابق با استانداردهای مهندسی محافظت در برابر آتش طراحی می‌شود که در میان سقف یک ساختمان قرار گرفتند و آب تحت فشار را نگه داشته‌اند. این سیستم شامل منبع آب، شیر کنترل آب، هشدار دهنده جریان آب و تخلیه به فاضلاب می‌باشد. اسپرینکلرها با یک الگوی منظم به سر این لوله‎ها متصل می‌شوند و آب از آن به پایین تخلیه می‌شود. در صورت آشکار شدن آتش، پلاگین اسپرینکلر شکسته یا باز می‌شود و آب تخلیه شده و آتش را خاموش می‌کند.

هر اسپرینکلر باید در قسمت مطمئنی از اتاق قرار گیرد که به طور صحیح اتاق را تحت پوشش و حفاظت قرار دهد و همچنین جنبه زیبایی داشته باشد. سپس مسیرهای لوله بایستی همراه با قطر لوله‌ها طراحی شوند. تمامی این اطلاعات داخل برنامه نرم‌افزاری به خوبی تنظیم می‌شوند تا از انطباق استانداردهای مربوطه اطمینان حاصل کنند. این پروسه می‌تواند به اندازه چند ساعت تا چند هفته به طول بیانجامد که این به اندازه و پیچیدگی ساختمان بستگی دارد.

آسا

به سامانه خدمات اعلام حریق و اطفاء حریق آسا خوش آمدید

هم اکنون میتوانید جهت اخذ مشاوره به صورت رایگان در تمامی زمینه های خدمات آتش نشانی به صورت مستقیم با کارشناسان مجموعه از طریق شماره زیر تماس حاصل فرمایید

تماس

مشاوره رایگان