دتکتور حرارتی

قدیمی‌ترین نوع از دستگاه تشخیص آتش، دتکتور حرارتی می‌باشد. دتکتور حرارتی به سادگی با یک عنصر تشخیص داخل دستگاه که به هنگامی که به یک دمای ثابت می‌رسد یا یک افزایش زیاد در دما رخ می‌دهد فعال می‌شود. یک دکتور حرارتی دستگاهی است که برای اطلاع دادن به مردم از آتش احتمالی استفاده می‌شود. دتکتورهای حرارتی ممکن است فقط در صورتی که سرعت تشخیص دود و آتش اهمیت زیادی نداشته‌باشد، یا اگر فضای کوچک و محبوسی باشد، جایی که آتش با گرمای زیاد و سریع اتفاق می‌افتد، ایده‌آل هستند. به عنوان مثال دتکتورهای حرارتی در محیط‌هایی که به طور معمول دود در آنجا یافت می‌شود مانند آشپزخانه مناسب‌تر از دتکتور دودی هستند. زیرا ایجاد هشدار غلط نمی‌کنند. دتکتورهای حرارتی را در مکان‌هایی که ممکن است مرطوب باشند مانند حمام، نزدیک ماشین لباس‌شویی و ظرف شویی نصب نکنید. این نواحی از تشخیص گرما توسط دتکتور حرارتی جلوگیری می‌کنند. همچنین، دتکتورهای حرارتی را در اتاق‌هایی که دمای آن ممکن است به زیر ۱۰- درجه فارنهایت یا بالای ۱۰۰ درجه فارنهایت برسد، یا نزدیک نورهای فلوئورسنت که نویز الکتریکی دارند و باعث عملکرد نادرست دستگاه می‌شوند نصب نکنید.

دتکتورهای حرارتی در بازار موجود هستند و برای تشخیص آتش که به طور ویژه برای شعله‌های بزرگ با دود کم در آغاز، طراحی شده‌اند. بنابراین، اگر می‌خواهید ایمنی خود را در دستانتان داشته‌باشید، عاقلانه‌ترین کار این است که یک دتکتور حرارتی در منزل خود نصب کنید.

به طور کلی دتکتورهای حرارتی به دو نوع تقسیم می‌شوند: ۱- دتکتور حرارتی دمای ثابت ۲- دتکتور حرارتی نرخ افزایشی

دتکتور حرارتی ثابت

این دتکتور به طور مداوم دمای هوا را اندازه‌گیری کرده و هنگامی که دمای هوا از دمای از پیش تنظیم شده داخل دستگاه افزایش یافت، هشدار را فعال می‌کند. دتکتورهای حرارتی دمای ثابت راه حل مناسبی برای بسیاری از برنامه‌های حفاظتی هستند. می‌توان دتکتورهای حرارتی را با دمایی ثابت که به طور معمول دمای آتش است تنظیم کرد. یک جزء فلزی روی دتکتور طراحی شده‌است که در دمای مشخصی ذوب می‌شود و به همین دلیل هشدار شروع به صدا می‌کند. دمای ذوب این جزء در ۱۱۷ درجه فارنهایت (۴۷ درجه سانتیگراد) یا بالاتر تنظیم شده‌است. این دستگاه طوری طراحی شده که بدون منبع قدرت نیز کار می‌کند. یک تاخیر در زمان بین وقت‌هایی که دما در اتاق به نقطه ذوب می‌رسد و آلارم فعال می‌شود و هنگامی که دما در دتکتور باعث ذوب شدن فلز می‌شود وجود دارد. این نوع از دستگاه ایمنی آتش در هشدار دادن در برابر آتش‌هایی که به آرامی گسترش می‌یابند، مفیدتر است.

تنها، دتکتور حرارتی برای سیستم هشدار آتش در ساختمان‌ها طراحی نشده‌است. مقدار زیادی از آتش‌ها با دتکتور دودی به سرعت تشخیص داده می‌شوند. ترکیبی از دو نوع دتکتور می‌تواند سیستم هشدار آتش قابل اطمینان‌تری را برای یک خانه یا دیگر انواع ساختمان‌ها ارائه دهد.

دتکتور نرخ افزایشی
دتکتور حرارتی نرخ افزایشی

 

این دتکتور سرعت افزایش در دمای هوای مجاور را اندازه‌گیری کرده و هنگامی که سرعت دمای هوا از مقدار از پیش تعیین شده، با توجه به فاکتور زمان، افزایش یابد، هشدار را فعال می‌کند. گرما باعث یک افزایش در فشار هوای داخل دتکتور می‌شود. افزایش آهسته در فشار، از طریق یک دریچه نفوذی از بین می‌رود، در حالی که یک افزایش سریع مانند یک دیافراگم سیلندر عمل می‌کند و زنگ هشدار را فعال کرده و ایجاد سیگنال می‌کند. اگر پاسخ سریع به آتش حیاتی است، دتکتورهای حرارتی نرخ افزایشی در جایی که دما به سرعت افزایش می‌یابد، یک راه حل ایده‌آل هستند. دتکتورهای نرخ افزایشی به طور اتوماتیک بعد از فعالیت به حالت اول برمی‌گردند و دوباره قابل استفاده هستند.

دتکتورهای نرخ افزایشی می‌توانند برای تشخیص سرعت‌های متفاوت تغییرات دمایی تنظیم شوند که به موقعیت مورد نظر بستگی دارد. بسیاری از دتکتورهای حرارتی نرخ افزایشی طوری طراحی شده‌اند که تغییر دمایی سریع مانند باز شدن درب آون را رد می‌کنند. این دتکتورها در فضاهای سرد به خوبی کار می‌کنند.

ترکیب دتکتورهای حرارتی، تشخیص هردو دمای ثابت و نرخ افزایشی را فراهم می‌کند. این ویژگی باعث می‌شود که دتکتور حرارتی یک هشدار را به کنترل پنل مرکزی بفرستد تا قبل از رسیدن به نقطه از پیش تعیین شده نرخ افزایشی، فرستادن پاسخ به موقع در هر دو افزایش دمایی سریع و آهسته را ارائه دهد.

جهت درخواست خرید کلیک کنید

آسا

به سامانه خدمات اعلام حریق و اطفاء حریق آسا خوش آمدید

هم اکنون میتوانید جهت اخذ مشاوره به صورت رایگان در تمامی زمینه های خدمات آتش نشانی به صورت مستقیم با کارشناسان مجموعه از طریق شماره زیر تماس حاصل فرمایید

تماس

مشاوره رایگان