دتکتور دودی

دتکتورهای دودی ابزار ایمنی مهم خانه هستند، زیرا آنها شانس شما را برای فرار از خانه آتش گرفته افزایش می‌دهند. عملیات مناسب دتکتورهای دودی یک هشدار زود هنگام به شما می‌دهد. فهمیدن عملیات اولیه یک دتکتور دودی معلوم می‌کند که چرا شما به نصب صحیح و کار خوب آن احتیاج دارید. این دتکتور برای آتش‌سوزی‌هایی مناسب است که به مدت طولانی بدون آتش می‌سوزند و دود می‌کنند.

دتکتورهای دودی دو جزء عمده دارند: سنسور و هشدار. هر دو اجزا نقش مهمی را در هدفی واحد که تشخیص آتش به سریع‌ترین حالت ممکن و با خبر کردن هرکسی که در خانه حضور دارد، بازی می‌کنند. این دو اجزا به یک نسبت مساوی مهم هستند.  تشخیص آتش توسط دتکتور دودی بدون هشدار دادن، مناسب نیست. همچنین یک سنسور ضعیف نمی‌تواند به موقع پیام را بفرستد تا مردم بتوانند از مهلکه آتش‌سوزی فرار کنند.

یک کاربرد اولیه دتکتور دود، تشخیص حضور آتش می‌باشد. راهی که آتش را تشخیص می‌دهد، به نوع دتکتور بستگی دارد.

هنگامی که دتکتور دودی، دود را تشخیص می‌دهد، مردم باید از تشخیص آن با خبر شوند. هشدار می‌تواند در اینکه آیا مردم در خانه زمان برای فرار دارند یا خیر تفاوت ایجاد کند. دتکتورهای دودی موثر باید صدای هشدار حداقل ۸۵ دسی‌بل داشته‌باشند. بنابراین، آنها می‌توانند از میان خانه‌ها شنیده شوند. دتکتورهای دودی اغلب در خارج از درب‌های اتاق خواب قرارمی‌گیرند. بدین صورت که صدای هشدار باید به اندازه کافی بلند باشد تا از درب بگذرد و مردم را از خواب (در مواردی که آتش‌سوزی در شب رخ دهد) بیدار کند. دتکتورهای دودی همچنین باید یک عملیات اطلاعی در مواقعی که باتری دشارژ می‌شود داشته‌باشند که به صورت یک بوق تکرارکننده به هنگامی که باتری در شرف اتمام است، صدا دهد.

دتکتورهای دودی حضور گرمای زیاد، دود و سرعت آتش را به خوبی تشخیص می‌دهند. دتکتورهای دودی وسیله تشخیص مناسبی برای تشخیص آتش در خانه‌های مسکونی هستند. اگر شما در خانه خود دتکتور دودی نصب نکرده‌اید، آن را تهیه کنید و اگر آن را دارید، مطمئن شوید که به درستی کار می‌کند. دتکتورهای دودی باید هر ۱۰ سال یک بار تعویض شوند تا بتوانند آتش را به صورت قابل اطمینانی تشخیص دهند. بیشتر مدل‌ها یک عملیات تستی دارند که به شما اجازه می‌دهد به طور منظم آنها را چک کنید و زود مشکلات آنها را رفع کنید. پیشنهاد می‌شود دتکتورهای دودی را به صورت ماهانه تست کنید و در صورت معیوب بودن یا کار نکردن آنها را با دتکتورهای دودی جدید جایگزین کنید. بعد از یک دهه دتکتور دودی جدید را به جای قدیمی‌ها نصب کنید، حتی اگر به نظر برسد که آنها هنوز کارایی خود را دارند. ممکن است وقتی که شما دکمه تست دتکتورهای دودی قدیمی را فشار می‌دهید، آنها به صدا درآیند، اما به شما نمی‌گویند که سنسورها چقدر خوب کار خواهند کرد. پاسخ تست به سادگی به شما می‌گویدکه اجزای الکترونیک و قسمت هشداری دتکتور دودی هنوز کار می‌کند. شما می‌توانید سنسور را به توسط استفاده از اسپری دود تست کنید، اما باز هم نمی‌توان به دتکتور دودی ۱۰ ساله اعتماد کرد. سنسور می‌تواند در هر زمانی از کار دست بکشد. پس به این اطمینان نداشته‌باشید که دتکتور دودی شما چند ساله است. به پشت دتکتور برای دیدن تاریخ مراجعه کنید. تاریخ تولید کارخانه همان تاریخی است که شما باید برای محاسبه ۱۰ ساله از آن استفاده کنید، حتی اگر شما آن را خیلی دیرتر نصب کرده باشید.

دتکتورهای دودی چگونه کار می‌کنند؟

در واقع دو جواب برای این سوال وجود دارد. به این دلیل که در اینجا دو نوع متفاوت از دتکتور وجود دارد. یکی از نوع چشم الکترونیکی می‌باشد که با پرتو نور کار می‌کند و دیگری حاوی ذرات رادیواکتیو است.

دتکتور دودی

نوع چشمی دتکتور به نام دتکتور دود نوری معروف شده‌است. این نوع دتکتور باید به سقف شما پیچ شود، به این دلیل که آنجا هنگامی که چیزی شروع به سوختن می‌کند، جایی برای جمع شدن دود است. آتش گازهای داغ تولید می‌کند و به خاطر اینکه این گازها چگالی کمتری دارند پس به طور معمول هوا آنها را به سمت بالا می‌برد. همچنین چرخش ذرات دودی کوچک به سمت بالا می‌باشد.

دتکتورهای دود نوری چگونه کار می‌کنند؟

دتکتور دودی اطراف خود را در اتاق چک می‌کند. دتکتور دودی فتوالکتریک با استفاده از سنسور فتوالکتریک و یک منبع نوری کار می‌کند. پرتو نور مادون قرمز از یک چراغ LED به داخل اتاق دتکتور می‌تابد. این نور در زاویه‌ای به دور از سنسور قرار گرفته‌است. وقتی که نور به دتکتور می‌افتد، دتکتور یک جریان الکتریسیته تولید می‌کند. هنگامی که هیچ دودی داخل اتاق نباشد، پرتو نوری از منبع LED به دتکتور نمی‌رسد. اما اگر یک آتش سوزی اتفاق افتاده باشد، دود وارد اتاق دتکتور دودی شده و پرتو نوری را پراکنده می‌کند. این عمل باعث به کار افتادن مدار شده و آژیر را فعال می‌کند. این واحدها در تشخیص آتش‌سوزی بدون آتش، قبل از وقوع شعله که با دود شروع می‌شود، بسیار مناسب هستند.

دتکتور یونیزاسیون

یک نوع دیگر از دتکتور دودی که از نوع دتکتور دود نوری ارزان‌تر، رایج‌تر و کاراتر در راه‌های مختلف است، دتکتور یونیزاسیون می‌باشد. این نوع دتکتور مقدار کوچکتری از ذرات دود که توسط شعله آتش تولید شده را تشخیص می‌دهد. دتکتور یونیزاسیون نباید در مناطقی نزدیک به آشپزخانه قرار گیرد، زیرا این نواحی مستعد تولید هشدار غلط هستند.

دتکتور دودی یونیزاسیون چگونه کار می‌کند؟

این دتکتور دودی حاوی مقدار کوچکی از مواد رادیواکتیو می‌باشد که بین دو صفحه شارژ شده الکتریکی حرکت می‌کنند. (لازم به ذکر است که این مواد رادیواکتیو که در دتکتورهای یونیزاسیون استفاده می‌شوند به قدری ناچیز هستند که تاثیر قابل توجهی روی سلامتی انسان ندارند.) این ترکیب‌بندی هوا را یونیزه کرده و یک جریان الکتریکی بین صفحه‌ها ایجاد می‌کند. این دتکتور دودی از نوعی ماده شیمیایی استفاده می‌کند تا مولکول‌های غیرمعمول (دود) را شناسایی کند. به این دتکتورها، دتکتورهای دودی یونیزاسیون می‌گویند.

داخل این دتکتور، یک اتاق یونیزاسیون باز با هوا وجود دارد که با یون‌ها، پر شده‌است. یون‌ها اتم‌هایی هستند که الکترون‌های خود را از دست داده‌اند و دارای بار مثبت هستند. این یون‌های دارای بار مثبت به همراه الکترون‌ها در فضای بین دو الکترود در رفت و آمد هستند. اگر آتش‌سوزی رخ دهد، ذرات دود وارد دتکتور شده و اتاق یونیزاسیون را مسدود کرده و جریان الکتریکی را قطع می‌کنند. مدار داخل دتکتور متوجه این تغییر شده و آژیر به صدا درمی‌آید. هنگامی که آتش قطع شود و دود از میان برود، اتاق دتکتور دودی یونیزاسیون تمیز شده و یون‌ها دوباره به رفت و آمد خود در بین الکترودها ادامه می‌دهند. این دتکتورهای دودی به سرعت در محدوده شعله و آتش پاسخگو هستند.

آسا

به سامانه خدمات اعلام حریق و اطفاء حریق آسا خوش آمدید

هم اکنون میتوانید جهت اخذ مشاوره به صورت رایگان در تمامی زمینه های خدمات آتش نشانی به صورت مستقیم با کارشناسان مجموعه از طریق شماره زیر تماس حاصل فرمایید

تماس

مشاوره رایگان