دتکتور کابلی

دتکتورهای کابلی به وسیله محافظ سیم می‌توانند به بهترین شکل به عنوان دتکتورهای گرمایی نقطه‌ای در یک کابل چند منظوره توضیح داده شوند. این دتکتورها برای استفاده در کاربردهای درونی و بیرونی در گستره مختلفی طراحی شده اند. دتکتورهای کابلی سیستم اعلام حریق به طور ویژه برای نواحی که دسترسی به نصب یا نگهداری، در یک ناحیه خطرناک و یا به صورت فیزیکی سخت است، یا وقتی که یک برنامه به تشخیص آتش با تخمین نزدیک نیاز دارد و یا شرایط سختی که ممکن است دیگر روش‌های تشخیص آتش را مقدور نسازد،  مناسب است.

دتکتور کابلی (LHD) برای تشخیص آتش از دو فلز هادی پیچ‌خورده که با زینک(روی) پوشش داده شده، مهیا شده‌است؛ که توسط یک پلاستیک حساس به گرما که در یک دمای ثابت شده ذوب می‌شوند، پوشیده شده است. هنگامی که دتکتور کابلی به دمای برنامه‌ریزی شده برسد، این لایه پلاستیکی ذوب شده و باعث می‌شود که دو فلز هادی با یکدیگر برخورد کنند، که این برخورد باعث به وجود آمدن هشدار می‌شود. هنگامی که پلیمر ذوب شود، هادی‌های اولیه به یکدیگر اتصال پیدا می‌کنند و با کنترل پنل ارتباط برقرار کرده تا آژیرها به صدا دربیایند یا سیستم اطفاء حریق فعال شود.

دتکتور کابلی

یک انفصال بیرونی که در برابر سایش و خوردگی مقاوم است، از دو فلز هادی محافظت می‌کند. این انفصال، باعث می‌شود که دتکتور کابلی در برابر شرایط شدید محیطی به عنوان یک سیستم تشخیص آتش به خوبی عمل کند. دتکتورهای کابلی با انواع روکش‌های متفاوت بیرونی موجود هستند، که به کاربرد آنها بستگی دارد:

  • استاندارد: برای کاربردهای کلی، مقاوم در برابر گرد و غبار، رطوبت، کثیفی و عامل‌های شیمیایی معمول استفاده می‌شود.
  • پلی‌پروپیلن: مقاوم گرما، با دوام، مقاوم شیمیایی در برابر گازهای خورنده و سایشی.
  • نایلون: حفاظت بیشتر برای خرابی‌های مکانیکی. پوشش با نایلون، آماده با کار تحت شرایط صنعتی سخت
دتکتور کابلی

عملکرد دتکتور کابلی

هنگامی که دتکتور کابلی به دمای از پیش تنظیم شده می‌رسد، لایه پلاستیکی که دو فلز هادی را احاطه کرده، ذوب می‌شود و باعث برخورد این دو فلز می‌شود و تولید هشدار می‌کند. بعد از هشدار، قسمت اتصال پیدا کرده کابل باید تعویض شود. نیازی به تعویض کل کابل نیست و فقط قسمتی از کابل که آسیب دیده باید تعویض شود. تنش مکانیکی، از میان کل طول کابل ثابت نگه داشته می‌شود. اگر این تداوم از بین برود، به یک وضعیت خطای باز مدار منجر خواهد شد.

برای نظارت مداوم از کابل، لازم است که به دتکتور کابلی را به یک کنترل پنل متعارف یا آنالوگی با یک ماژول زون متعارف، بدون نیاز به استفاده از نرم‌افزار اضافی، متصل کنیم. توجه داشته باشید که لوپ یا خط ماژول باید با مقاوت کابل (۱۶۴ اهم/کیلومتر) سازگار باشد و یک سیگنال اتصال کوتاه هشدار داشته‌باشد. فاصله‌یاب دتکتور کابلی وصل شده به کنترل پنل قادر است تا نقطه دقیق هشدار را در طول کابل با ماکسیمم فاصله ۳۰۰۰ متری تشخیص دهد. فاصله‌یاب می‌تواند با کابل گرمایی LHD استفاده شود و می‌تواند به سیستم پنل متعارف و آدرس‌پذیر (با استفاده از یک ماژول زون متعارف) وصل شود. واحد فاصله‌یاب به صورت مستقل از کنترل‌پنل کار می‌کند، بنابراین اگر یک مشکل احتمالی (مثلا افت ولتاژ) پیش آید، روی سیستم پنل تاثیر نخواهد گذاشت.

دتکتور حرارتی کابلی

تجهیزات جانبی

دتکتورهای کابلی با یک محدوده عریض یا تجهیزات جانبی ارائه می‌شوند، تا تمامی احتیاجات نصب را برآورده کنند. توصیه می‌شود تا از تجهیزات LHD با کابل سنسور LHD در جهت ضمانت عملکرد درست از محصولات استفاده کنید. عملکرد صحیح سنسور LHD به نصب صحیح آن بستگی دارد. تقسیم نامناسب کابل یا استفاده از یک کابل اشتباه، حفاظت منطقه خطر را به تشخیص کمتر یا حتی غلط وامی‌دارد.

دتکتور خطی کابلی

آسا

به سامانه خدمات اعلام حریق و اطفاء حریق آسا خوش آمدید

هم اکنون میتوانید جهت اخذ مشاوره به صورت رایگان در تمامی زمینه های خدمات آتش نشانی به صورت مستقیم با کارشناسان مجموعه از طریق شماره زیر تماس حاصل فرمایید

تماس

مشاوره رایگان