سیستم اطفاء حریق

سیستم اطفاءحریق چیست ؟

در مکان‌های حساس و مراکز بسیار مهم از سیستمی استفاده می‌شود که علاوه بر شناسایی آتش، درصدد مهار آتش و اقدامات ضروری دیگر به صورت اتوماتیک عمل می‌کند که به این سیستم اطفاءحریق گفته می‌شود. همه ما می‌دانیم که هرم آتش شامل اکسیژن، حرارت، مواد اشتعال‎زا و یا واکنش‌های زنجیره‌ای می‌باشد. با کنترل کردن هریک از این سه عنصر می‌توان آتش را مهار یا به عبارتی اطفاء کرد. روش‌های اطفاء حریق از جمله:

  • خفه کردن آتش
  • سرد کردن آتش
  • کنترل واکنش‌های زنجیره‌ای
  • از بین بردن مواد اشتعال‌زا

خفه کردن آتش:

همانطور که از نام آن پیداست با گرفتن اکسیژن آتش را اطفاء می‌کنند. در واقع از رسیدن اکسیژن به آتش آن را مهار می‌کنند. اطفاءحریق از طریق خفه کردن می‌تواند با پوشاندن آتش با مواد مختلف باشد. این روش در اکثر اطفاء حریق‌ها کاربرد موثری دارد. اما در حریق‌هایی که سوختن آن اکسیژن تولید می‌کند (مانند نیترات و زنجیره‌های آلی اکسیژن‌دار) یا موادی که سرعت آتش در آنها بالاست (مانند دینامیت، منیزیم و…) مناسب نیست. بنابراین برای اطفاءحریق این گونه سوختن‌ها از موادی مانند شن و ماسه و یا پتو استفاده می‌شود.

سرد کردن آتش:

یکی از روش‌های معمول که در اکثر اطفاء حریق استفاده می‌شود سرد کردن شعله می‌باشد که عموماً با آب انجام می‌شود. اما یکی دیگر از موادی که باعث سرد کردن آتش و اطفای آن می‌شود گاز کربن‌دی‌اکسید CO2 است. بسته به نوع حریق میزان و روش به کارگیری، آب در اطفاءحریق از اهمیت بالایی برخوردار است. یکی از معایب آب در اطفاءحریق این است که نمی‌توان از آن در اتاق سرور یا تجهیزات الکترونیکی استفاده کرد. زیرا استفاده از آب هادی الکتریسیته می‌باشد و خود به شعله‌ور شدن آتش کمک می‌کند. اما گاز کربن‌دی‌اکسید هادی الکتریسیته نبوده و یک گاز بی‌بو و غیر سمی می‌باشد که در اطفاء حریق بسیار مناسب عمل می‌کند. گاز کربن‌دی‌اکسید به با تشکیل لایه سنگینی بر روی آتش آن را خفه کرده و از رسیدن اکسیژن به آن جلوگیری می‌کند و با سرد کردن اطفاء حریق را تکمیل می‌کند. گاز کربن‌دی‌اکسید آسیبی به تجهیزات موجود در محیط وارد نکرده و برای لوازم الکتریکی کاربرد به سزایی دارد.

کنترل واکنش‌های زنجیره‌ای:

برای اطفاء حریق این دسته از آتش‌سوزی‌ها می‌توانیم از گازهای مخصوص و یا پودرهای جامد استفاده کنیم. گازهایی مانند هالن مزایای ویژه‌ای مانند شارژ مجدد دارند. همچنین اثرات مخرب زیست محیطی برروی لایه اوزون و یا اثرات گلخانه‌ای ایجاد نمی‌کنند. این گاز که یکی از انواع آن گاز FM200 است دارای استاندارد بوده و ضرری برای پرسنلی که با آن کار می‌کنند در پی نخواهد داشت و سرعت تخلیه آن کمتر از 10 ثانیه به طول می‌انجامد. به علت عدم وجود پسماند از این روش اطفاء حریق، نیازی به نظافت نداشته و می‌توان سیستم را به حالت اولیه برگرداند. با نصب سیستم خودکار اطفاء حریق، گاز هالوکربن یا همان FM200 با تشخیص دتکتورها در اتاق تخلیه می‌شود باعث کاهش اکسیژن و در پی آن اطفاءحریق می‌شود. گاز هالن در اطفاء حریق اتاق‌های الکترونیکی و اتاق سرور نیز کاربرد داشته و به دلیل سرعت بالای مهار آتش از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

از بین بردن مواد اشتعال‌زا:

در این روش از اطفاء حریق می‌توان با قطع جریان برق، جابه‌جا کردن یا جدا کردن وسایلی که حریق به آنها نرسیده و یا خاکریز کردن یا کشیدن دیوار حائل می‌توان اطفاء حریق را ممکن ساخت.

اطفا حریق ساختمان

با رخ دادن حوادثی مانند آتش‌سوزی در اماکن، به کارگیری اطفا حریق در ساختمان یکی از اساسی‌ترین قسمت‌های اجرایی تاسیسات مکانیکی می‌باشد. برای تمامی ساختمان‌ها، دارا بودن سیستم مهار آتش به صورت قانون درآمده و الزامی است. براین مبنا به تازگی ساختمان‌های در حال ساخت برای مشاوره، طراحی و اجرای سیستم‌های حریق از شرکت‌های مورد تایید آتش‌نشانی یاری می‌گیرند. به طور کل، سیستم مهار آتش به دو قسمت دستی مانند کپسول‌های‌آتش‌نشانی و اتوماتیک مانند اسپرینکلر تقسیم می‌شود که در صورت طراحی غلط این سیستم‌ها خسارات جبران‌ناپذیر جانی و مالی به بار می‌آورد.

سیستم مهار آتش اتوماتیک از تجهیزات الزامی در ساختمان‌ها می‌باشد که با کمک تجهیزات اعلام‌حریق به صورت اتوماتیک موجب اطفای آتش می‌گردد. از سیستم‌های اطفاحریق اتوماتیک می‌توان به سیستم کف، سیستم گازی ، سیستم آبی و سیستم پودری اشاره کرد.

اطفاء‌حریق اتاق سرور

امروزه یکی از راه‌های پیشگیری از حریق در اتاق سرور که بانک اطلاعات الکترونیکی سازمان‌ها و شرکت‎‌ها می‌باشد استفاده از اطفاحریق اتوماتیک است. به همین دلیل محافظت از اتاق سرور در برابر حریق از اهمیت بالایی برخوردار است. به دلیل وجود قطعات الکترونیکی در اتاق سرور، طبقه بندی اطفا حریق در کلاس C قرار می‌گیرد که رعایت طراحی استاندارد این سیستم حائز اهمیت است. به عنوان مثال در اتاق سرور می‌توان از گاز هالوکربن  به عنوان عامل مهار آتش استفاده کرد. لذا در کنار یک سیستم اعلام‌حریق، وجود سیستم مهار آتش اتوماتیک در اتاق سرور ضروری می‌باشد.