سیستم اعلام حریق

سیستم اعلام حریق چیست و چگونه کار می کند؟

سیستم اعلام حریق از توابع اتوماتیک برای تشخیص وقوع یک رویداد که ممکن است منجر به آتش سوزی شود، استفاده میکند. آنها یک علامت از یکی از علائم حریق مانند (دود، گرما، مونوکسید کربن و شعله) دریافت می کنند و به طور خودکار آن را به پانل اعلام حریق انتقال می دهند.

در سیستم اعلام حریق بی سیم، سیگنال از آشکارسازها با فرکانس رادیویی  به کنترل پنل منتقل می شود. آشکارسازهای حرارت معمولا دارای ترمیستورهایی هستند که برای حس گرما کاربرد دارند. آشکارسازهای مونوکسید کربن از مواد شیمیایی مجتمع و الکتروشیمیایی استفاده می کنند تا گاز را ردیابی کنند. آشکارسازهای دود از فوتوالکتریک یا یونیزاسیون برای تشخیص دود یا ذرات احتراق استفاده می کنند. آشکارسازهای ترکیبی از تعدادی مکانیزم تشخیص استفاده می کنند.

پانل اعلام حریق، فلاشرها یا آژیرها را فعال می کند، اسپرینکلر ها را روشن می کند (یا می توانند همراه با آشکارساز فعال شوند)، یا با مسئولان یا ساکنین تماس می گیرد. اگر سیستم اعلام حریق آدرس پذیر باشد، محل وقوع آتش در پانل کنترل مشخص خواهد شد. ساکنان در طبقات جداگانه و یا در ساختمان های متصل به هم می توانند از طریق تجهیزات شنیداری و دیداری مطلع شوند: بوسیله بوق ها، زنگ ها، فلاشر ها و توصیه های  پیام های بلندگو که برای هر بخش فعال می شود.

لیست محصولات

ماژول اعلام حریق

لیست محصولات

شستی‌ اعلام حریق

لیست محصولات

آژیرهای اعلام حریق

لیست محصولات

دتکتورهای اعلام حریق

 • سیستم اعلام حریق در کجا کاربرد دارد؟

از سیستم اعلام حریق در ساختمان ها و مکان های صنعتی و مسکونی به طور گسترده استفاده می شود. این سیستم، خسارات ناشی از آتش سوزی را به حداقل می رساند و همچنین در مواقع بروز آتش برای خبر دادن به ساکنان ساختمان از سیستم اعلام حریق استفاده می شود تا جایی که امکان دارد از تلفات جانی و مالی جلوگیری شود.

 • سیستم های اعلام حریق چند نوع هستند؟

به صورت کلی سیستم های اعلام حریق در دو نوع اعلام حریق متعارف (Conventional)و اعلام حریق آدرس پذیر (Addressable)  ساخته می شوند.

 • چه ساختمان هایی به سیستم اعلام حریق نیاز دارند؟

ساختمان کمتر از 5 طبقه از کف زمین و کمتر از 11 واحد: سیستم اعلام حریق اختیاری می باشد.

ساختمان کمتر از 5 طبقه از کف زمین و 11 واحد و به بالا: استفاده از یک نوع سیستم اعلام حریق اجباری است.

ساختمان 5 طبقه به بالا تا 10 طبقه از کف زمین و تا 20 واحد: استفاده از یک نوع سیستم اعلام حریق اجباری است.

ساختمان 20 واحد به بالا: سیستم آدرس پذیر اجباری می باشد.

ساختمان بیش از 10 سقف و یا بیش از 5000 متری مربع: سیستم آدرس پذیر اجباری می باشد.

 • تفاوت سیستم اعلام حریق متعارف و آدرس پذیر در چیست؟

تفاوت سیستم اعلام حریق متعارف و آدرس پذیر در این است که در سیستم اعلام حریق آدرس پذیر تمام وسایل دارای آدرس مخصوص به خود هستند. وسیله تشخیص دهنده ای که در هنگام وقوع آتش فعال می شود،اطلاعات خود را به سیستم مرکزی می فرستند که باعث تشخیص دقیق از محل آتش سوزی می شود. اما در سیستم اعلام حریق متعارف تشخیص آتش به صورت دقیق امکان ندارد و فقط می توان با قابلیت بخش بندی (zone) محل آتش را تشخیص داد.

به طور مثال برای یک ساختمان 2 طبقه، طبقه اول را zone یک و طبقه دوم را zone دوم قرار می دهند. اگر در طبقه اول آتش رخ دهد چراغ zone یک روشن می شود اما در اینکه کجای طبقه اول دقیقا آتش گرفته اطلاعاتی در اختیار نمی گذارد.

 • کدامیک از سیستم های اعلام حریق ارزانتر است؟ متعارف یا آدرس پذیر؟

سیستم اعلام حریق متعارف از قیمت کمتری برخوردار است، در صورتی که هنگام نصب نیازمند هزینه و زمان بالایی می‌باشد که این به دلیل سیم کشی ستاره ای سیستم اعلام حریق متعارف می باشد و هر وسیله اعلام حریق باید به صورت جداگانه به دستگاه کنترل پنل متصل شود. اما در سیستم آدرس پذیر تمامی تجهیزات به صورت حلقه سیم کشی می شوند و به متراژ کمتری از سیم نیاز هست. همچنین چون در سیستم  اعلام حریق آدرس پذیر جریان هوا مکررا سنجیده می شود، احتمال خطا کمتر خواهد بود که به شدت در هزینه های مالی صرفه جویی می شود.

 • سیستم اعلام حریق از چه قسمت هایی تشکیل شده است؟

 1. کنترل پنل
 2. دتکتور (آشکار ساز)
 3. شستی
 4. آژیر
 5. ریموت
 6. باطری
 7. کابل مقاوم حریق
 8. لوله pvc
 • کنترل پنل اعلام حریق چیست و چه کاربردی دارد؟

یک دستگاه الکترونیکی می باشد که سیم کشی تمامی تجهیزات به این دستگاه متصل است وسیگنال ناشی از آتش سوزی از آشکار سازها به دستگاه ارسال می شود و وظیفه پردازش اطلاعات و کنترل سیستم اعلام حریق را بر عهده دارد. تابلو کنترل در تعداد زون های ۶۴،۳۲،۲۴،۱۶،۸،۴،۲ در سیستم متعارف موجود می باشد.

یک سیستم اعلام حریق چیزی است که آتش را تشخیص می‌دهد و مردم را از بروز آتش مطلع می‌کند. اعلام‌حریق می‌تواند از طریق دیدن آتش توسط یک نفر، تشخیص دود با استفاده از دتکتور دودی، یک سیستم اسپرینکلر آتش که بر روی آتش، آب اسپری می‌کند، انجام شود. اعلام حریق از طریق هشدار توسط افراد، زنگ و بوق تا سیستم‌های مکانیکی و الکترونیکی که آتش را تشخیص و هشدار می‌دهند، شامل می‌شود. اعلام‌حریق در زمان‌های قدیم با فریاد مردم انجام می‌شد، سپس به زنگ و وسایل هشدار دهنده ارتقا یافت تا اینکه امروزه با اختراع الکتریسیته سیستم اعلام حریق الکتریکی گسترش پیدا کرده است. با پیشرفت علم شاهد اتوماتیک شدن این سیستم ایمنی بوده‌ایم.

عمدتا، سیستم اعلام‌حریق از دستگاه‌های دستی مانند شستی‌های فشاری یا از دستگاه‌هایی که به صورت اتوماتیک فعال می‌شوند مانند دتکتورهای گرمایی و دودی و سوئیچ‌های آبی استفاده می‌کند. هنگامی که آتش توسط سیستم آشکار شود، سیستم اعلام ‌حریق به اهالی ساختمان وقوع آتش را توسط تولید صدای زیاد و چراغ‌های چشمک‌زن گزارش می‌دهد و آتش‌نشانان را از طریق ارتباطات اتوماتیک با خبر می‌کند.

به دلیل اتوماتیک بودن، این سیستم می‌تواند فعالیت‌های دیگری را انجام دهد:

 • سیستم اعلام‌حریق می‌تواند فن تهویه هوا را خاموش کند و دود را در کانال‌های هوا خفه می‌کند تا از پخش شدن دود و آتش جلوگیری کند.
 • سیستم اعلام حریق می‌تواند الکتریسیته و گاز را در آشپزخانه خاموش کند.
 • این سیستم می‌تواند آسانسور را کنترل کند.
 • سیستم اعلام حریق می‌تواند الکتریسیته را در اتاق کامپیوتر قطع کند.
 • همچنین این سیستم می‌تواند سیستم تخلیه اسپرینکلر را برای اطفا حریق روشن کند.
 • سیستم اعلام حریق می‌تواند قفل درب‌ها را باز کند تا اجازه خروج دهند.
 • سیستم اعلام‌حریق می‌تواند سیستم اطفا حریق مانند fm200 ، هالون و عوامل خشک را فعال کند.

 

سیستم اعلام حریق از چندین دستگاه تشکیل شده است که از سیگنال‌های دیداری و شنیداری برای هشدار دادن به مردم در مورد آتش احتمالی، دود یا وجود کربن مونوکسید در ناحیه تحت پوشش، استفاده می‌کند. سیگنال هشدار یا یک صدای بلند است یا یک چراغ چشمک‌زن یا اینکه می‌تواند شامل هردو شود. بعضی از سیستم‌های اعلام‌حریق از هشدارهای اضافی مانند فرستادن پیام صوتی یا تماس تلفنی استفاده می‎کنند. در سیستم‌های بی‌سیم، سیگنال از دتکتورها به کنترل پنل با فرکانس رادیویی انتقال پیدا می‌کند. پروژه‌های طراحی سیستم اعلام حریق یک کار چالش برانگیز است. این کار به الزامات کاری سریع و قابل اعتماد در تمامی قسمت‌های مختلف در مراحل طراحی مختلف نیازمند است. آراد ساختمان آبان می‌تواند به شما در طراحی چنین پروژه‌هایی کمک کند.