شیشه ضد حریق

شیشه ضد حریق یک شیشه مخصوص می‌باشد که مدت زمان معینی از حافظت در برابر آتش را در طول تست مقاومت آتش فراهم می‌کند. درجه محافظت پیشنهادی به نوع شیشه مقاوم حریق استفاده شده بستگی دارد اما به طور کلی تمامی شیشه‌های مقاوم به حریق به عنوان یک مانع در برابر آتش فعالیت می‌کنند تا به جلوگیری از پخش شدن آتش و دود در مواقع آتش‌سوزی کمک کنند. انواع مشخصی از شیشه ضد حریق، درجه‌ای از محافظت در برابر گرمای یک آتش را فراهم می‌کند. استفاده از شیشه ضد حریق یک جزء مهم در امنیت ساختمان است و مقررات ساختمان تعیین می‌کند که کجا از آن بایستی استفاده شود.

مزایای شیشه ضد حریق

شیشه ضد آتش

انعطاف‌پذیری شیشه مقاوم به حریق و توانایی آن در مجزا کردن و محدود کردن خسارات آتش، آن را به یک قسمت بنیادی از هر استراتژی امنیت آتش ساختمانی تبدیل کرده‌است. شیشه ضد حریق برای فضاهایی که طراحی شده‌اند تا نقشه خروج/دسترسی امن را در مواقع آتش‌سوزی فراهم کنند و به جلوگیری از پخش آتش از میان یک ساختمان کمک کنند (خسارت ساختمان را کاهش می‌دهند).

در نگاه اول ممکن است که شیشه مقاوم به حریق شبیه دیگر انواع شیشه‌ها باشد. این گمراه کننده است. حقیقت این است که هر شیشه‌ای بدون درجه حفاظت از آتش رسمی، هیچ محافظتی را در برابر آتش ارائه نخواهد داد و با لزومات سختگیرانه ساختمان مطابق نخواهد بود؛ حتی شیشه‌های ویژه دیگر مانند شیشه‌های ایمن هیچ محافظتی در برابر آتش ارائه نخواهند داد. تنها شیشه‌های ضد حریق توانایی ایستادگی در برابر دمای بدست آمده در طول آتش‌سوزی را دارند که به صورت دقیق تست شده تا اطمینان حاصل کنند که مدت زمان محافظت پیشنهادی می‌تواند قابل اعتماد باشد.

شیشه مقاوم حریق
شیشه مقاوم آتش

درجه بندی حفاظت از آتش

تست یک شیشه، یک رتبه محافظت از آتش رسمی را بدست می‌دهد. درجه محافظت پیشنهادی بدست آمده در دوره زمانی، تقریبا بالای ۳۰ دقیقه می‌باشد. در یک مرکز تست آتش، مدت زمانی که شیشه در قالب خودش باقی می‌ماند و به طور موفقیت‌‌آمیزی، هنگامی که تحت آتش سوزانده شود مانع شعله و دود می‌شود، به عنوان دوره یکپارچگی شناخته می‌شود. در طول پروسه تست، به شیشه اجازه داده می‌شود تا ترک ایجاد شده روی شیشه به شکل خودش باقی بماند و به فعالیت خود به عنوان یک مانع موثر در برابر شعله و دود ادامه دهد. دوره یکپارچگی معمولا توسط حریف E که به دنبال آن دوره زمانی کاربردی محافظت می‌آید مشخص می‌شود. برای مثال، رتبه E60 به این معنی خواهد بود که شیشه دوره یکپارچگی ۶۰ دقیقه‌ای دارد.

مانند تست بالا، بعضی شیشه‌ها همچنین به عنوان یک مانع در برابر گرما فعالیت می‌کنند (به همان خوبی ممانعت در برابر شعله و دود). این به دوره عایق شناخته شده‌است؛ مدت زمانی که یک سمت شیشه در تماس با آتش نیست و دما را محدود می‌کند تا جایی که میانگین بیشتر از ۱۴۰ درجه سانتیگراد نیاید و در هر موقعیتی بیش از ۱۸۰ درجه سانتیگراد نمی‌شود. دوره زمانی عایق معمولا با حروف EI طبقه‌بندی می‌شود و به دنبال آن دوره توانایی حفاظت برای هردو مورد یکپارچگی و عایق می‌آید. برای مثال، رتبه EI 60/30 به این معنی است که شیشه دوره ۶۰ دقیقه یکپارچگی و ۳۰ دقیقه عایق دارد، به طوری که درجه حرارت در طرف غیر آتش شیشه محدود خواهد شد.

بعضی شیشه‌های ضد حریق با حروف EW نامگذاری می‌شوند که W به تشعشع حرارت برمی‌گردد. این بدین معناست که بر خلاف شیشه‌های رتبه E، این شیشه‌ها درجه‌ای از مقاومت در برابر گرما را دارند اما هیچ محافظتی برای یک دوره زمانی مشخص ندارند. برای مثال، شیشه رتبه E60، ۶۰ دقیقه زمان یکپارچگی بدون مقاومت گرمایی را ارائه می‌دهد. شیشه رتبه EW60، ۶۰ دقیقه زمان یکپارچگی به همراه کمی مقاومت حرارتی را دارد اما برای مدت طولانی کافی نیست و مانند EI نمی‌تواند در مدت زمان بیشتری از ورود گرما جلوگیری کند.

اطفاء حریق

موارد معمول استفاده شیشه ضد حریق

شیشه ضد حریق استفاده‌های زیادی دارد. انواع مختلفی دارد و بسیار انعطاف‌پذیر است. می‌توان از بعضی شیشه‌های ضد حریق مطمئن که در آن هر دو امتیاز ایمنی مقاومت آتش مورد نیاز است، استفاده کرد. شیشه ضد حریق همچنین به عنوان یک پوشش شیشه‌ای با به عنوان بخشی از یک واحد شیشه‌ای عایق می‌آید. این شیشه می‌تواند به عنوان پنجره قابل دید یا پنجره شخصی، پنجره جانبی و یا حتی به عنوان پارتیشن لعابدار مورد استفاده قرار گیرد. شیشه‌های ضد آتش می‌توانند همچنین با درجه‌بندی‌های صدایی همراه شوند که می‌توانند برای پروژه‌های خاص ساختمانی حیاتی باشند.

آسا

به سامانه خدمات اعلام حریق و اطفاء حریق آسا خوش آمدید

هم اکنون میتوانید جهت اخذ مشاوره به صورت رایگان در تمامی زمینه های خدمات آتش نشانی به صورت مستقیم با کارشناسان مجموعه از طریق شماره زیر تماس حاصل فرمایید

تماس

مشاوره رایگان