طراحی نقشه اطفاء حریق

اطفاحریق

یکی از مهمترین بخش‌های تاسیسات مکانیکی ساختمان سیستم اطفا حریق می‌باشد. این سیستم اطفا حریق از بخش‌های مختلفی تشکیل شده است که برای نصب هر کدام به نقشه طراحی و یک شخص متخصص در این زمینه نیاز است. سیستم لوله‌های ورودی به فایرباکس یا همان جعبه آتش می‌تواند به صورت سیستم آتشنشانی خشک، سیستم آتشنشانی تر و سیستم آتشنشانی ترکیبی باشد.

جعبه آتشنشانی

انواع سیستم اطفاء حریق

سیستم اطفا حریق خشک: این سیستم از درب ورودی ساختمان شروع شده و برای هر طبقه انشعاباتی برای آن قرار داده شده است. بدین صورت که یک شیر سیامی در ورودی درب ساختمان نصب می‌شود و به صورت مستقیم از طریق لوله‌کشی وارد طبقات می‌شود. به طور کلی در داخل این لوله‌ها آبی وجود ندارد و در هنگام حریق، ماموران آتشنشانی با اتصال شلنگ‌های مخصوص از شیر سیامی به ماشین آتشنشانی، آب را جهت اطفاء حریق تامین می‌کنند.

سیستم اطفا حریق تر: در این سیستم آب از طریق لوله، از طبقه پایین (معمولا موتورخانه) یا طبقه بالا (معمولا پشت بام) به طبقات اصلی ساختمان رسیده و وارد فایرباکس می‌شود. در این لوله‌ها آب به صورت دائمی وجود دارد. این سیستم از طریق ژنراتورها به سیستم برق اصلی متصل می‌شوند تا در صورت بروز حادثه از مدار خارج نگردند. به طور معمول خروجی پایین فایرباکس را به عنوان سیستم تر استفاده می‌کنند.

سیستم اطفا حریق مرکب (تر و خشک): در بعضی مواقع با توجه به کاربرد ساختمان از سیستمی استفاده می‌کنند که ترکیبی از سیستم تر و خشک باشد. سیستم تر، برای اطفاء حریق کوچک توسط ساکنین و سیستم خشک برای اطفاء حریق توسط تیم آتشنشانی تعبیه می‌شود. در ساختمان‌ها برای ایجاد فشار کافی برای سیستم آتشنشانی از بوستر پمپ استفاده می‌شود.

ضد حریق

جعبه‌ آتشنشانی که یکی از ادوات اطفا حریق است به انواع زیر موجود است:

  • جعبه آتشنشانی توکار
  • جعبه آتشنشانی روکار
  • جعبه آتشنشانی محوطه‌ای
  • جعبه آتشنشانی جاکپسولی
  • جعبه آتشنشانی کلکتور
  • جعبه آتشنشانی درب و فریم استیل توکار
  • جعبه آتشنشانی تمام استیل
  • جعبه آتشنشانی توکار دوقلو با دو درب شیشه نما
  • جعبه آتشنشانی کمک‌های اولیه

یک سری نکات باید در هنگام نصب جعبه آتشنشانی رعایت گردند. به عنوان مثال فاصله هر کدام از این جعبه‌ها نسبت به زمین متفاوت است و اندازه استاندارد خود را دارد. همچنین محل نصب جعبه‌های آتشنشانی حائز اهمیت است که به یک طراح متخصص نیازمند است. در هنگام نصب جعبه آتشنشانی باید دقت به عمل آید که جایگیری جعبه هم تراز با انشعابات رایز اصلی باشد تا اتصال شلنگ به جعبه لوله‌کشی به سادگی انجام پذیرد.

اطفا حریق

آسا

به سامانه خدمات اعلام حریق و اطفاء حریق آسا خوش آمدید

هم اکنون میتوانید جهت اخذ مشاوره به صورت رایگان در تمامی زمینه های خدمات آتش نشانی به صورت مستقیم با کارشناسان مجموعه از طریق شماره زیر تماس حاصل فرمایید

تماس

مشاوره رایگان