طراحی نقشه اعلام حریق

آگاهی به موقع از محل آتش‌سوزی در کمترین زمان و آسانی دسترسی به محل حریق از اهمیت بالایی برخوردار است که نیاز به یک طراحی نقشه اعلام حریق بی نقص را می‌طلبد. طراحی نقشه اعلام حریق، تنها در صورتی مورد قبول واقع می‌شود که استانداردها و قوانین را رعایت کرده باشد. یکی از این استانداردها NFPA-72 که شامل دستورالعمل نصب و راه‌اندازی، عملکرد، بازرسی، تست، تعمیر و نگهداری سیستم‌های اعلام حریق و تجهیزات هشدار دهنده آتش‌سوزی و تجهیزات هشدار دهنده اضطراری می‌باشد و دیگری BS-5839 که شامل طراحی، نصب و استقرار تجهیزات سیستم اعلام حریق می‌باشد و مورد تایید سازمان آتش‌نشانی ایران نیز هست، که بر اساس این استانداردها تائیدیه آتش‌نشانی صادر می‌شود. به عبارت دیگر طراحی نقشههای اعلام حریق توسط شرکت‌ها باید بر اساس ضوابط ذکر شده باشد و شرکت تنها می‌تواند در حین انجام پروژه تنها از یک استاندارد استفاده کند.

در تهیه نقشه‌های اعلام حریق مساحت سیستم اعلام‌حریق از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. چرا که نصب تجهیزات اعلام حریق با توجه به مساحت هر منطقه از ساختمان تعیین می‌گردد. بنابراین برای کشیدن نقشه‌های اعلام حریق به یک فرد متخصص نیاز است. همچنین نوع دتکتور مورد استفاده در مناطق مختلف یک ساختمان حائز اهمیت است؛ زیرا نوع یک دتکتور تعیین می‌کند که باید در چه فاصله‌ای باشد و چه مقدار شعاع را تحت پوشش قرار می‌دهد. بنابراین یکی از الزامات طراحی نقشه‌های اعلام حریق، المان‌های اعلام‌حریق می‌باشد. بعد از آن تعداد و نوع سیم‌های به کار رفته و در مرحله سوم مقاطع پلان، ورودی زون‌ها و مقاومت انتهای خط و در آخر جانمایی پانل مرکزی در تراز تخلیه می‌باشد.

 یک سازه به چند منطقه یا zone تقسیم می‌شود که هر کدام از این مناطق به نقشه اعلام حریق مختص به خود احتیاج دارد. هر نقشه اعلام‌حریق باید با توجه به کاربرد منطقه مورد نظر ترسیم گردد. به عنوان مثال در آشپزخانه، اتاق، پارکینگ و … از طراحی‌های متفاوت اعلام حریق استفاده می‌شود. هر کدام از این مناطق، تحت پوشش تعدادی وسایل اعلام حریق است که به منظور جهت‌یابی حریق، تخلیه ساختمان و اطفا حریق بایستی به صورت جداگانه بر روی نقشه مشخص شوند.

نقشه زون بندی

آسا

به سامانه خدمات اعلام حریق و اطفاء حریق آسا خوش آمدید

هم اکنون میتوانید جهت اخذ مشاوره به صورت رایگان در تمامی زمینه های خدمات آتش نشانی به صورت مستقیم با کارشناسان مجموعه از طریق شماره زیر تماس حاصل فرمایید

تماس

مشاوره رایگان