پوشش ضد حریق

پوشش مقاوم حریق

پوشش‌های مقاوم حریق اغلب برای حفاظت از یک رنج عظیمی از محصولات قابل اشتعال و غیر قابل اشتعال در برابر آتش نیاز می‌شوند. پوشش ضد حریق از قدیمی‌ترین، موثرترین و آسان‌ترین روشی است که بر روی هر سطحی، بدون اصلاح کردن خصوصیات ذاتی از مواد آن سطح اعمال می‌شود. علاوه بر این، فازهای اولیه آتش همیشه روی سطح رخ می‌دهند، و بنابراین، این مهم است تا روی حفاظت سطحی از یک ماده تمرکز شود. سطح پوشش معمولی به آسانی در برابر آتش سوزانده می‌شود و دود و بخارات سمی از آن خارج می‌شود، که ممکن است این سطوح برای کاربرد در جایی که حفاظت از آتش و یا جلوگیری از آتش نیاز است مناسب نباشد. درجه عایق بودن حریق به طور عمده به ضخامت پوشش، بستر ماده و تاثیر فرمولاسیون ماده بستگی دارد.

پالایشگاه‌ها می‌توانند به دمای بالاتر از ۲۰۰۰ درجه فارنهایت برسند، اما سازه فلزی تنها در ۵۷۰ درجه شروع به از دست دادن مقاومت می‌کند و در دمای ۷۵۰ درجه، تنزل ویژه‌ای رخ می‌دهد. در دمای حدود ۱۱۰۰ درجه معمولا دمایی است برای فروافتادن اسکلت فلزی. عایق‌بندی اسکلت فلزی از این دماهای زیاد یکی از اهداف صنعت پوشش ضدحریق می‌باشد. با افزایش زمانی که طول می‌کشد تا سازه فلزی به دمایی برسد تا تخریب ساختمان اتفاق بیافتد، عایق حریق می‌تواند زمان با ارزشی برای آتشنشانان فراهم کند.

اگرچه که فلز در انتشار آتش شرکت نمی‌کند، اما می‌تواند قدرت تحمل خود را از دست بدهد. این می‌تواند ثبات اسکلت ساختمان را به مخاطره بیاندازد. به دمایی که این اتفاق رخ می‌دهد، دمای بحرانی فلز می‌گویند. ساختمان‌هایی که بر پایه فلز، بدون پوشش مقاوم حریق ساخته شده‌اند، به سرعت فرومیریزند.

سازه‌های فلزی می‌توانند به سه روش، ضد حریق ساخته شوند:

  • ملات ضد حریق (سیمانی)
  • ورقه مقاوم حریق
  • پوشش عایق حریق (مهر و موم شده)

کاربردهای خاص باعث می‌شوند که در طول زمان معینی مقاومت فلز افزایش پیدا کند. بسته به فاکتور مشخصات فلز و دمای بحرانی فلز با یک پوشش، مقاومت در برابر حریق کمتر از ۳ ساعت نخواهد بود.

سیمان ضد حریق

سیمان ضد حریق در یک روش سریع و موثر، حداکثر ۲۴۰ دقیقه اسکلت فلزی ساختمان را در برابر آتش محافظت می‎کند. سیمان ضد حریق در ساختمان‌های تجاری و صنایع نفت و گاز و در تونل‌ها کاربرد دارد. این سیمان در برابر ضربه و سایش و پاره شدن، بسیار مقاوم است، اما انعطاف‌پذیری آن برای اجرای طرح‌های بدون هزینه‎های بالا و یا تاخیر در پروژه‌ها کافی نیست. ملات می‌تواند در ناحیه‌هایی که سطح تماس کمتری با عناصری که در طول ساخت پروژه دارند، اعمال شود. ملات همچنین می‌تواند روی فلز یا بتن و کف یا سقف فلزی اعمال شوند.

مقاوم حریق

ورقه مقاوم حریق

در مورد ورقه ضد حریق باید بگوییم که فلز با این ورقه‌ها بسته‌بندی شده است. این سیستم، پایدار، ضد آب و ضد صدا می‌باشد. هرچه این ورقه‌ها سنگین‌تر باشند می‌توانند بدون هیچ پیش نیازی(مانند رنگ یا پلاستر) استفاده شوند. اعمال کردن ورقه ضد حریق با قیمتی مقرون به صرفه، حداکثر ۲۴۰ دقیقه محافظت در برابر آتش را برای اسکلت فلزی فراهم می‌کند.

عایق حریق

پوشش عایق حریق

پوشش مقاوم حریق می‌تواند حداکثر ۱۲۰ دقیقه محافظت در برابر آتش را برای اسکلت فلزی پیشنهاد دهد. در دمای نرمال، پوشش عایق حریق شبیه رنگ می‌باشد. هنگامی که دما در اثر آتش به شدت افزایش می‌یابد، پوشش از طریق واکنش شیمیایی انبساط می‌یابد. پوشش شبه فوم اسکلت فلزی را از حرارت بالا عایق می‌کند.

روش پوشش ضد حریق برای عایق کردن فلزات در برابر آتش ترجیح داده می‌شود که به عنوان عایق حریق واکنش پذیر شناخته شده است. پوشش ضد حریق به هنگام افزایش دما به صورت فوم عمل می‌کند. این انبساط شکل به حجم بالا و چگالی پایین، در برابر حرکت گرما به اسکلت فلزی ممانعت به عمل می‌آورد. این عمل پوشش مقاوم حریق باعث طول کشیدن افزایش دما برای ساختمان و فروریختن آن می‌شود.

ضد حریق

در صورت وقوع آتش‌سوزی، فلز ضد حریق در تسهیلات شما می‌تواند به معنی تفاوت بین آسیب دیدگی امکانات و یک فروپاشی کامل باشد. حفاظت آتش منفعل می‌تواند به عنوان یک تکمیل‌کننده مهم در سیستم‌های حفاظتی آتش فعال در تاسیسات نفت، گاز، پتروشیمی، پالایشگاه‌ها، تاسیسات تولید برق و غیره عمل می‌کند.

عملیات پوشش ضد حریق برای ساختمان از جمله عملیات پیچیده و تخصصی می‌باشد که به افراد و شرکت‌های متبحر در این کار نیازمند است. پروژه‌های ضد حریق به مهارت و دانسته‌های منحصر به فردی نیازمند است. بنابراین باید هنگام ساختن ساختمان‌ها، عملیات پوشش ضد حریق را به فردی با تجربه در این کار سپرد.

آسا

به سامانه خدمات اعلام حریق و اطفاء حریق آسا خوش آمدید

هم اکنون میتوانید جهت اخذ مشاوره به صورت رایگان در تمامی زمینه های خدمات آتش نشانی به صورت مستقیم با کارشناسان مجموعه از طریق شماره زیر تماس حاصل فرمایید

تماس

مشاوره رایگان